Tarcze hamulcowe umożliwiają zmniejszenie prędkości i zatrzymanie pojazdu poprzez tarcie, które występuje w momencie, gdy dociskane są do nich klocki hamulcowe. Ich średnia żywotność wynosi od 80 000 do 120 000 kilometrów dla elementów montowanych na przedniej osi, oraz od 130 000 do 170 000 kilometrów - dla elementów na tylnej osi.
Co powinieneś wiedzieć o wymianie tarcz hamulcowych
- Niezadowalający stan tych części można stwierdzić poprzez ściąganie samochodu na jedną ze stron podczas hamowania. Pracy wadliwych części towarzyszą także wibracje pedału hamulca oraz odgłosy piszczenia dobiegające z układu.
- Wymiana części jest dość prosta, dlatego posiadając odpowiednie umiejętności i wyposażenie możesz wymienić je samodzielnie. Należy pamiętać, że będzie to wymagało ustawienia pojazdu na podnośniku, a także demontażu kół. Zazwyczaj do demontażu elementów złącznych potrzebne są klucze o odpowiednim rozmiarze. Do zabezpieczenia klocków hamulcowych potrzebny będzie zacisk śrubowy typu C.
- Części te należy wymieniać parami na osi. Z tego powodu zaleca się zamówienie zestawu tarcz hamulcowych w sklepie internetowym. Dodatkowo powinno się jednocześnie zamontować nowe klocki hamulcowe.
- W celu uniknięcia zużywania się części spróbuj zmniejszyć prawdopodobieństwo ich przegrzewania się, gdyż może ono powodować ich deformację. W szczególności po kilku ostrych hamowaniach zaleca się schłodzenie części poprzez przejechanie kilkudziesięciu metrów z niską prędkością.
- Nie zostawiaj pojazdu w miejscu, w którym części mogą mieć kontakt z wodą. Może to spowodować ich odkształcenie wskutek spadku temperatury. Dodatkowo długotrwały kontakt z wodą może przyczynić się do korozji danych elementów.