Drążek kierowniczy przenosi siłę pochodzącą z obrotu kierownicy na koła napędowe oraz utrzymuje wymagany kąt skrętu podczas wykonywania manewrów. Te części nie posiadają z góry określonej żywotności serwisowej. Ich stan jest sprawdzany podczas rutynowego przeglądu technicznego.
Co powinieneś wiedzieć o wymianie drążka kierowniczego
- Na ich awarie wskazuje najczęściej odgłos pukania dobiegający z okolic zawieszenia podczas jazdy pojazdem, pogorszenie jego stabilności, pojawienie się wibracji oraz nadmiernego luzu na kierownicy. Poza tym przegląd podzespołu może wykryć także luzy na końcówkach drążka kierowniczego.
- Po wykryciu objawów awarii zamów drążek kierowniczy i skontaktuj się ze stacją serwisową w celu jego montażu. Aby praca była łatwa i bezpieczna, wymagane jest użycie specjalnego sprzętu, w tym podnośnika samochodowego.
- Proces zdejmowania starych elementów może być trudny ze względu na obecność korozji. Aby ostrożnie zdemontować część, specjaliści smarują wstępnie jego połączenia środkiem antykorozyjnym.
- W większości przypadków korzysta się ze specjalnego ściągacza. Po wymianie części należy ustawić zbieżność kół.
- Podczas jazdy pojazdem po drogach o kiepskiej nawierzchni zaleca się unikania osiągania wysokich prędkości, a także łagodne pokonywanie przeszkód. Na przykład podczas przejazdu przez tory kolejowe należy zachować szczególną ostrożność. Pomoże to w wydłużeniu żywotności danych części.
- Od czasu do czasu sprawdź stan osłon przeciwpyłowych końcówek drążka kierowniczego. Po zdiagnozowaniu usterek powinno się jak najszybciej kupić je w naszym sklepie internetowym. Części te są stosunkowo tanie, a podczas wymiany w odpowiednim terminie minimalizują ryzyko przedostawania się cząstek ściernych oraz wody do wnętrza układu.