Świece zapłonowe są niezbędne do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku. Ich żywotność zależy od materiału, z którego są wykonane. Średnia żywotność części miedzianych, niklowych, chromowo-niklowych oraz miedziano-niklowych wynosi od 20 000 do 30 000 przejechanych kilometrów, dla platynowych – od 60 000 do 70 000, dla srebrnych – od 70 000 do 90 000, dla itrowych – od 70 000 do 100 000, a dla świec zapłonowych ze złota – od 80 000 do 100 000 km.
Co powinieneś wiedzieć o wymianie świec zapłonowych
- Niezadowalający stan tych części można stwierdzić poprzez problemy z odpaleniem silnika, zmniejszoną moc silnika oraz niestabilną pracę na biegu jałowym. Często obserwuje się zwiększone zużycie paliwa. Usterki w pracy silnika powodują wibracje przenoszone na nadwozie samochodu.
- Najlepiej powierzyć wymianę tych części profesjonalistom, ponieważ wszelkie błędy popełnione w trakcie ich montażu mogą spowodować poważne konsekwencje. Na przykład montaż bez użycia klucza dynamometrycznego może spowodować ich nadmierne dokręcenie. Skutkuje to uszkodzeniem części i sprawia, że opiłki metalu przedostają się do wnętrza komory spalania. To z kolei przyczynia się do występowania usterek elementów silnika.
- Pamiętaj, że podczas montażu nowych części istnieje ryzyko uszkodzenia gwintu głowicy cylindra. Może to w rezultacie prowadzić do konieczności remontu silnika, który nigdy nie jest tani. Poza tym należy pamiętać, że podłączenie przewodów wysokiego napięcia do części wymaga najwyższej ostrożności
- Wszystkie części należy wymieniać jednocześnie, dlatego zaleca się zakup świec zapłonowych w zestawie. Ilość elementów zawartych w zestawie zależy od marki i modelu pojazdu. Najczęściej dostępny jest jeden element na jeden cylinder, w rzadkich przypadkach – dwie świece zapłonowe na jeden cylinder.
- Używanie wysokiej jakości paliwa pozwala uniknąć przedwczesnego zużywania się części. Dzieje się tak dlatego, że nieczystości zawarte w paliwie sprawiają, że na izolatorze i elektrodach powstaje osad. Powoduje on ich stopniowe niszczenie.