Amortyzatory pomagają w zmniejszaniu drgań nadwozia podczas eksploatacji pojazdu. Utrzymują one stabilny kontakt opon z nawierzchnią drogi, dzięki czemu użytkowanie pojazdu jest bardziej wygodne i bezpieczne. Ich średni okres eksploatacyjny wynosi od 100 000 do 120 000 przejechanych kilometrów.
Co powinieneś wiedzieć o wymianie amortyzatorów
- Uszkodzenie tych części samochodowych jest sygnalizowane poprzez drgania nadwozia pojawiające się podczas jazdy autem, przechylanie się nadwozia podczas pokonywania zakrętów, a także pogorszenie sterowności. Podczas jazdy pojazdem po drogach o nierównej nawierzchni można usłyszeć odgłosy stukania dobiegające z okolic zawieszenia. Nierównomierne zużywanie się opon jest także jedną z oznak kiepskiego stanu tych części.
- Wymianę części zaleca się powierzyć specjalistom. Przede wszystkim bezpieczna praca ze sprężynami wymaga zastosowania specjalnego ściągacza hydraulicznego. Poza tym po montażu nowych części zamiennych niezbędne może okazać się ustawienie zbieżności kół. Potrzeba wykonania danej procedury zależy od rodzaju zawieszenia pojazdu.
- Jeśli decydujesz się na samodzielną wymianę części, pamiętaj że amortyzatory dwururowe należy odpowietrzyć przed ich montażem. Amortyzatory jednorurowe zazwyczaj nie wymagają wykonania tej procedury.
- Tego typu części samochodowe należy wymieniać parami na każdej osi. Niezastosowanie się do tego wymogu znacznie pogorszy sterowność pojazdu.
- Jeśli masz zamiar kupić amortyzatory przez Internet, złóż także zamówienie na osłony przeciwpyłowe i odbojniki. Wszystkie z tych wymienionych części zamiennych należy zamontować jednocześnie.
- Po dłuższym postoju pojazdu w niskich temperaturach, zaleca się jazdę przez pewien czas z niewielką prędkością, aby przywrócić funkcjonalność amortyzatorów. Tego typu środki zapobiegawcze będą miały pozytywny wpływ na ich żywotność.