Sprężyny zawieszenia utrzymują nadwozie pojazdu w bezpiecznej odległości od nawierzchni drogi. Zapobiegają one przechyłom pojazdu podczas pokonywania przeszkód. Nie posiadają one z góry określonej żywotności serwisowej.
Co powinieneś wiedzieć o wymianie sprężyn zawieszenia
- Kiepski stan tych elementów można rozpoznać poprzez zmniejszony prześwit pojazdu, nierównomierne zużycie opon, drgania oraz odgłos stukania dochodzący z okolic tych części samochodowych. Bardzo często podczas jazdy samochodem po drogach o nierównej nawierzchni pojawiają się niespotykane dotąd dźwięki.
- Części należy wymieniać na stacji serwisowej. Wynika to z faktu, że nieostrożne obchodzenie się ze ściśniętymi sprężynami może być przyczyną obrażeń ciała. Profesjonaliści korzystają ze specjalnych ściągaczy do sprężyn, które umożliwiają szybkie i bezpieczne wykonanie pracy. Dodatkowo po montażu części wymagane jest ustawienie zbieżności kół.
- Zaleca się dokonywania kontroli tych elementów przy każdej wymianie amortyzatorów w celu wykrycia ich awarii w odpowiednim czasie. Częstotliwość takich przeglądów nie powinna być mniejsza niż raz na 100 000 km przebiegu.
- Nowe elementy należy zainstalować parami na osi. Dzięki temu nadwozie pojazdu nie ulegnie przechyleniu na jedną ze stron. W naszym sklepie internetowym możesz już teraz zamówić sprężyny zawieszenia, które odpowiadają danym technicznym Twojego pojazdu. Sprzedajemy je w przystępnej cenie. Poza tym na produkty, których dziś potrzebujesz, może obowiązywać promocja, co sprawi, że Twój zakup będzie niedrogi.
- Co jakiś czas oczyść części z zabrudzeń oraz spryskaj je środkiem chroniącym przed pojawianiem się rdzy. Ponadto zaleca się, aby nie używać pojazdu do przewozu ładunku o masie zbliżonej do maksymalnie dopuszczalnej ładowności. Podczas jazdy pojazdem po drogach o nierównej nawierzchni unikaj ostrych manewrów i wysokich prędkości w celu zmniejszenia ryzyka uderzeń. Wszystkie wymienione środki zapobiegawcze mają pozytywny wpływ na żywotność tych elementów.