Przeguby kulowe łączą wahacze zawieszenia z piastami kół napędowych, umożliwiając tym drugim poruszanie się w płaszczyźnie pionowej przy zachowaniu stałej pozycji w płaszczyźnie poziomej. Dość często żywotność tych części odpowiada przebiegowi od 90 000 do 100 000 kilometrów. Niemniej jednak zależy ona w dużej mierze od warunków eksploatacyjnych samochodu. Przed wyjazdem w długą podróż należy zawsze sprawdzić stan techniczny danych części.
Co powinieneś wiedzieć o wymianie przegubów kulowych
- Uszkodzone przeguby kulowe można rozpoznać poprzez hałasy dochodzące z okolic zawieszenia podczas jazdy pojazdem po drogach o kiepskiej nawierzchni oraz poprzez nierównomierne zużycie opon. Dodatkowo skręcanie kierownicą wymaga wtedy znacznego wysiłku.
- Części najlepiej wymieniać na stacji serwisowej, gdyż po ich montażu konieczne jest ustawienie zbieżności kół. Do wymiany niezbędne jest użycie podnośnika oraz specjalnego ściągacza. Sprzęt ten umożliwia szybki i bezpieczny demontaż tego typu części samochodowych. Nie zaleca się stosowania w tym celu narzędzi wymagających przyłożenia siły, jak na przykład młota dwuręcznego. Faktem jest, że intensywne obciążenia udarowe są szkodliwe dla elementów podwozia i skracają ich żywotność.
- Jeśli część jest integralnym elementem wahacza, należy kupić cały podzespół.
- Te części samochodowe należy wymieniać pełnym zestawem na osi, nawet wtedy gdy tylko jeden z nich był wadliwy. Liczba części na każdą ze stron jest uzależniona od konstrukcji pojazdu. W naszym sklepie internetowym możesz niedrogo i szybko kupić zestawy przegubów kulowych, które zawierają także elementy złączne.
- Aby przedłużyć żywotność części należy zmniejszyć ryzyko uderzeń. W tym celu zaleca się na przykład zmniejszanie prędkości przed pokonywaniem przeszkód znajdujących się na drodze.
- Co jakiś czas zaleca się sprawdzenie szczelności osłon przeciwpyłowych. Ich kiepski stan powoduje wystawianie wyżej wspomnianych części samochodowych na działanie wilgoci i brudu, co skutkuje ich szybkim zużyciem.