Tylne światła ostrzegają innych użytkowników drogi o obecności pojazdu na drodze, jego wielkości, a także zamierze zatrzymaniu samochodu lub wykonaniu manewru przez kierowcę. Żywotność tych części nie jest z góry określona.
Co należy wiedzieć na temat wymiany tylnych lamp?
- Uszkodzenie tej części jest najczęściej sygnalizowane parowaniem ich obudowy, generowaniem przyćmionego światła lub jego całkowitym brakiem. Poza tym w trakcie dokonywania przeglądu można zauważyć zarysowania, odpryski i pęknięcia.
- Jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności w pracy ze sprzętem elektrycznym, możesz samodzielnie wymienić lampy. Przed przystąpieniem do ich demontażu należy odłączyć zacisk ujemny od akumulatora, a w razie potrzeby zdjąć zderzak. Podczas odłączania wszystkich styków ważne jest zachowanie ostrożności, aby uniknąć uszkodzenia punktów połączeniowych. Elementy mocujące należy zdjąć za pomocą klucza płaskiego lub szczypiec.
- Podczas składania podzespołu ściśle przestrzegaj procedury określonej przez producenta Twojego samochodu. W większości przypadków na nadwozie samochodu należy nałożyć uszczelniacz w miejscach, gdzie część się z nim styka. Zapobiegnie to przedostawaniu się wody zarówno do wnętrza obudowy oświetlenia, jak i również do wnętrza przedziału pasażerskiego i bagażnika.
- Elementy oświetleniowe można wymieniać pojedynczo lub w razie potrzeby parami. Bardziej zalecana jest wymiana parami, gdyż nowe światła różnią się od starych kolorem oraz innymi cechami konstrukcyjnymi. Podczas naprawy nie zapomnij o wymianie uszczelki lamp. Wielu producentów oferuje zakup tylnych świateł w zestawie wraz z uszczelkami. Dzięki temu nie będziesz musiał tracić swojego czasu i wysiłku na wyszukiwanie uszczelek w sklepie internetowym, aby zamówić je oddzielnie.
- W celu pielęgnacji lamp stosuj specjalne środki chemii samochodowej oraz używaj miękkiej ściereczki.